Najszerszym zastosowaniem certyfikatu SSL jest zabezpieczanie danych wymienianych pomiędzy odwiedzaną przez nas stroną www a serwerem, na którym się znajduje. Jednak, oprócz ochrony serwisów, sklepów online, czy systemów bankowości internetowej, szyfrowanie SSL umożliwia także zabezpieczenie aplikacji systemowych lub korespondencji mailowej. Zapewnia zatem niezbędną w kontekście przetwarzania danych wrażliwych warstwę ochrony.
Więcej szczegółów na temat funkcjonowania certyfikatów SSL znajdą Państwo tutaj.
FAQ - najczęstsze pytania
W tej części serwisu zebraliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane przez Klientów pytania. Znajdziesz tu wszystkie niezbędne informacje dotyczące tego czym są oraz jak kupić i użytkować certyfikaty SSL.
1. Do czego służy certyfikat SSL?
2. Jakie wyróżniamy typy certyfikatów SSL?
- Certyfikaty typu DV – szyfrowane połączenie i uwierzytelnienie domeny
- Certyfikaty typu OV – szyfrowane połączenie, uwierzytelnienie domeny oraz firmy, dla której certyfikat został wydany
- Certyfikaty typu EV – szyfrowane połączenie, uwierzytelnienie domeny i rozszerzone uwierzytelnienie firmy, dla której certyfikat został wydany
- Certyfikaty typu Wildcard – ochrona wielu subdomen domeny, dla której certyfikat został wydany
- Certyfikaty typu Multi Domain – ochrona wielu różnych domen lub subdomen oraz nazw typu Wildcard
- Certyfikaty typu Code Signing – ochrona aplikacji systemowych
- Certyfikaty dla poczty elektronicznej – ochrona korespondencji mailowej
Wybór właściwego typu certyfikatu nie jest jednak tak skomplikowany jak mogłoby się to wydawać. Wszelkie wątpliwości pozwoli rozwiać poradnik dostępny pod tym adresem.
3. Jak kupić certyfikat SSL?
W związku z oferowanym przez SSL24 szeregiem udogodnień i korzyści, rekomendowanym sposobem zakupu certyfikatów jest założenie konta w serwisie SSL24 i zarządzanie zamówieniami z poziomu Panelu Klienta.
Zakup odbywa się w kilku prostych krokach:
- Złożenie zamówienia z poziomu Panelu Klienta
- Dostarczenie pliku żądania certyfikatu (CSR)
- Dokonanie płatności na podstawie dokumentu Proforma (opcja płatności odroczonej dostępna jest dla stałych klientów i instytucji publicznych)
- Rozpoczęcie procedury w Urzędzie Certyfikacji
- Weryfikacja w Urzędzie Certyfikacji i otrzymanie certyfikatu drogą mailową
Więcej szczegółów na temat procesu zakupu znajdą Państwo tutaj.
4. Jak wznowić certyfikat SSL?
Wznowienie to tak naprawdę wydanie certyfikatu na kolejny okres ważności dla tej samej domeny, przy czym tańsze ceny wznowień w SSL24 to świetna okazja do nabycia certyfikatu wyższej klasy w korzystniejszej cenie.
Wznowienie możliwe jest już na 90 dni przed zakończeniem obecnego okresu aktywności certyfikatu, co zapewnia możliwość płynnej zmiany bez żadnej przerwy w funkcjonowaniu szyfrowania. Każde wcześniejsze wznowienie wiąże się z doliczeniem dodatkowego okresu ważności certyfikatu.
Proces wznowienia można podzielić na następujące etapy:
- Złożenie zamówienia z poziomu Panelu Klienta
- Dostarczenie pliku żądania certyfikatu (CSR)
- Dokonanie płatności na podstawie dokumentu Proforma (opcja płatności odroczonej dostępna jest dla stałych klientów i instytucji publicznych)
- Rozpoczęcie procedury w Urzędzie Certyfikacji
- Weryfikacja w Urzędzie Certyfikacji i otrzymanie certyfikatu drogą mailową
Szczegółowy opis procedury wznowienia znajdą Państwo tutaj.
5. Jak ponownie wydać certyfikat SSL?
Reissue to procedura ponownego wydania certyfikatu w trakcie okresu jego ważności, która w SSL24 jest bezpłatna. Najczęściej dokonywana jest w przypadku:
- utraty klucza prywatnego
- utraty hasła do klucza prywatnego
- zmiany platformy serwerowej (np. z Apache na IIS)
- zmiany serwera (operatora internetowego)
- kompromitacji serwera
Uwaga: Ponowne wydanie nie jest możliwe w przypadku chęci zmiany nazwy firmy znajdującej się w szczegółach certyfikatu. W tej sytuacji należy wystąpić o nowy certyfikat uwzględniający aktualne dane rejestrowe firmy.
Proces ponownego wydania dzieli się na następujące etapy:
- Przesłanie zlecenia na ponowne wydanie certyfikatu z poziomu Panelu Klienta lub drogą mailową na adres info@ssl24.pl
- Dostarczenie pliku żądania certyfikatu (CSR)
Szczegółowy opis procedury ponownego wydania znajdą Państwo tutaj.
6. Jak wygenerować plik CSR?
Ze względów bezpieczeństwa, rekomendujemy generowanie pliku żądania certyfikatu (CSR) bezpośrednio na serwerze – szczegółowe informacje na ten temat dostępne są tutaj.
Możliwe jest również skorzystanie z Narzędzi SSL24, a mianowicie Generuj CSR.
Uwaga: Długość klucza, na bazie którego generowany jest CSR nie może być mniejsza niż 2048 bitów. Poprawność pliku zalecamy sprawdzić przy pomocy narzędzia Sprawdź CSR.
7. Jak sprawdzić plik CSR?
Poprawność wygenerowanego pliku CSR można zweryfikować za pomocą narzędzia Sprawdź CSR. Jeżeli nie zawiera on żadnych błędów, należy przesłać go za pośrednictwem Panelu Klienta lub drogą mailową na adres info@ssl24.pl.
8. Jak unieważnić certyfikat SSL?
Przeprowadzenie procedury unieważnienia certyfikatu (Revoke) możliwe jest jedynie na wyraźne życzenie jego właściciela. W celu dokonania zgłoszenia należy uzupełnić formularz dostępny pod tym adresem.
Po unieważnieniu, certyfikat trafi na Listę Unieważnionych Certyfikatów (Certificate Revocation List), a jego dalsze stosowanie, spowoduje wyświetlenie w przeglądarce informacji o braku zaufania do odwiedzanej strony internetowej.
9. Jak ustawić przypomnienie o wygasaniu certyfikatu?
Aby otrzymać automatyczne przypomnienie o zbliżającym się końcu okresu ważności certyfikatu SSL, zalecamy skorzystanie z narzędzia Przypomnij o wygasaniu.
10. Czy certyfikat SSL ma wpływ na pozycjonowanie (SEO)?
Stosowanie certyfikatu SSL, a co za tym idzie protokołu HTTPS, jest dla firmy Google jednym z wielu czynników mających wpływ na ranking w wynikach wyszukiwania. Zgodnie z oficjalną informacją, w wyszukiwarce promowane są serwisy, które dbają o bezpieczeństwo danych swoich odbiorców. Oznacza to, że brak stosowania szyfrowania SSL przez konkurencyjne firmy, pozwoli uzyskać nad nimi przewagę w wynikach wyszukiwania – jeśli jednak konkurencja używa certyfikatu, nie możemy pozostawać w tyle.